Mám zájem o evropské dotace a co dál?

Pokud dojdete k závěru, že byste chtěli na svůj záměr využít některou z dotačních příležitostí ESIF, začnete nejspíše pátrat po tom co udělat a jak postupovat, abyste napsali žádost o dotaci co nejlépe. Vaším cílem jistě bude dotaci z evropských fondů získat. Na vlastní kůži jsem si při budování oddělení EU fondů v jedné konzultantské společnosti vyzkoušel, že naučit někoho připravovat kvalitní žádosti o dotaci není snadný ani rychlý proces. V tomto článku nastíním, jak můžete postupovat, abyste byli schopni žádost o evropské dotace, která má maximální šanci na schválení, připravit. Nečekejte ovšem žádné instantní řešení!

Pokud máte ve své organizaci někoho, kdo má za sebou již několik úspěšných projektů či disponujete dokonce celým šikovným sehraným týmem, pak vám tento článek asi moc nového nepřinese. Všem ostatním však podněty z tohoto článku mohou ušetřit desítky až stovky hodin zbytečně vynaloženého času a desetitisíce až statisíce zbytečně vynaložených korun.

Nastudovat nezbytné dokumenty

Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.netZákladem úspěchu jsou kvalitní informace. Výhodou je, že veškeré informace, které potřebujete, jsou volně k dispozici na internetu. Nevýhodou je, že těchto informací je hrozně moc a může být obtížné se v nich vyznat a rychle najít to nejdůležitější.

Jen pro ilustraci. Rozsah jednoho operačního programu, což je základní dokument, do kterého se musíte podívat jako první, abyste zjistili, zda má vůbec smysl do tohoto programu o dotaci žádat, je kolem dvě stě stran textu. Např. OP Praha – pól růstu ČR, jeden z co do objemu peněz nejmenších programů, má včetně příloh 540 stran! 😉 Národních programů je 10, takže to je více jak 2000 stran textu ne úplně snadno čtivého.

Image by holohololand at FreeDigitalPhotos.net

autor: holohololand, obrázek:  FreeDigitalPhotos.net

Když najdete program, který pro vás připadá v úvahu, musíte si velmi podrobně pročíst odpovídající příručky pro žadatele a příjemce. Množné číslo je na místě, protože se mnohdy jedná o více dokumentů, opět s více než sto stranami. K tomu jsou ještě různé metodické pokyny, doporučení a přílohy o desítkách stran velmi zásadních informací. Přehlédnutí jedné věty nebo i jednoho klíčového slovíčka může mít za následek zamítnutí vaší žádosti již v první fázi hodnocení.

Využít poradenskou firmu?

Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.netTen, kdo nemá zkušenosti s orientací v takto rozsáhlých dokumentech, tak bude velmi rychle hledat pomoc u nějakých odborníků. To má výhodu, že si ušetříte hodiny čtení těchto nezáživných materiálů. Nevýhodou je, že pokud o problematice nevíte vůbec nic, jste případnému poradci plně vydáni na milost.

Image by Sira Anamwong at FreeDigitalPhotos.net

autor: Sira Anamwong, obrázek: FreeDigitalPhotos.net

To není vždy dobré a v minulém období se stávaly případy, že žádost o dotaci připravovaná externí agenturou byla sice schválena, ale napsaný projekt pak nebylo možné bez dodatečných investic příjemce realizovat. Prostě byly nadhodnocené indikátory, v rozpočtu chyběly některé položky apod. Navíc někomu se může zdát cena účtovaná agenturou vysoká, jiný si naopak libuje, jak levného poradce získal, aby posléze zjistil, že se jednalo o nejdražší službu, kterou kdy využil.

Pokud nevíte, jak přesně jednotlivé modely odměňování poradců fungují, ne vždy to poradce dostatečně při podpisu smlouvy vysvětlí, můžete být posléze nemile překvapeni.

Absolvovat školení

Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.netDalší cestou, kterou mnozí volí, je nějaké školení na toto téma pořádané nějakou renomovanou agenturou. Na takové školení se hlásíte s nadějí, že během jednoho dne za několik tisíc korun získáte vše potřebné, abyste se mohli rozhodnout v jakém programu o dotaci žádat a abyste byli schopni kvalitní žádost o dotaci připravit.

Do jaké míry se podaří toto očekávání naplnit, závisí hodně na konkrétním lektorovi, ale naučit se zpracovat žádost o dotaci z evropských fondů během jednoho dne považuji za nemožné. Je i celkem nereálné během jednoho dne získat komplexní představu o všech programech podpory. Sám jsem kdysi takové školení vedl. Byla to třídenní „nalejvárna“ v rámci rekvalifikačního kurzu pro ženy na mateřské, nevymýšlel jsem jeho koncepci, jen pak naplňoval obsah a mohu říci, že účastnice měly po třech dnech hlavu jako buben.
Nyní je sice programů o něco méně, ale během jednoho dne vše vstřebat vyžaduje hodně velkou pozornost. Zpravidla je tak nutné absolvovat několik celodenních školení různého typu, abyste potřebné informace získali. Doposud to pro žadatele byla v podstatě jediná cesta jak postupovat.

Image by IceHawk33 at FreeDigitalPhotos.net

autor: IceHawk33, obrázek: FreeDigitalPhotos.net

Ti prozíraví použili kombinaci všech těchto přístupů, absolvovali nějaká úvodní školení, detaily si nastudovali sami přímo ze zdrojových dokumentů a na složitější projekty pak využili nějakého poradce doporučeného na základě osobního kontaktu známého, který již měl s danou firmou pozitivní zkušenost.

Vyzkoušejte novou inovativní cestu

Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.netNyní ovšem mají žadatelé v ČR ještě jednu možnost. Můžete získat všechny potřebné informace jako na dlani bez nutnosti někam cestovat a platit tisícové částky za školení! Můžete se s materiály seznamovat postupně s ohledem na vaše časové možnosti, a s tím, jak se postupně vyvíjejí vaše potřeby.

Vytvořil jsem totiž e-learningový kurz na téma čerpání dotací z EU fondů, do kterého jsem vtělil veškeré své znalosti a zkušenosti, které jsem za více než 10 let této činnosti získal. Nevím o tom, že by bylo v současné době na trhu něco podobného a máte tak jedinečnou možnost být jedněmi z prvních, kdo z této studnice informací budou čerpat a budete tak mít konkurenční výhodu před ostatními žadateli, kteří se k informacím dostávají mnohem obtížněji a zdlouhavěji.

Jak na dotace z ESI fondů

http://esif.ptl.cz

Dozvíte se zde, nejen na co můžete dotace čerpat a jak se pozná kvalitní žádosti o dotaci, ale i kdy se vyplatí najmout externí firmu, jaký model odměňování zvolit s ohledem na vaši situaci a potřeby, co následuje po schválení dotace a na co si dát již při přípravě projektu pozor, abyste pak s realizací projektu měli co nejméně starostí.

Věřím, že tento e-learningový kurz pro vás může být solidní základ, na kterém pak budete stavět s dalšími „kameny“ (studium dokumentů, školení na živo, služby poradců). Už ale budete vědět, který „kámen“ kam a proč položit, takže si ušetříte zbytečné kroky, týdny či měsíce váhání a placení za něco, co ve skutečnosti nepotřebujete.

Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.net   Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.net   Image by Iamnee at FreeDigitalPhotos.net

Jelikož jsou součástí kurzu i nástroje na interaktivní komunikaci, můžete se kdykoliv na cokoliv zeptat, když vám nebude něco jasné nebo budete potřebovat nějakou informaci upřesnit s ohledem na vaše specifické potřeby. Zápisem do kurzu získáváte celoživotní přístup ke všem materiálům a následným aktualizacím, takže není důvod váhat ani čekat na vhodnější chvíli a můžete se zapsat ještě dnes! Více informací najdete na stránce: esif.ptl.cz.

A pokud snad takový komplexní kurz není pro vás, například jste s problematikou již dostatečně obeznámen/a, může být pro vás zajímavé nechat si zpracovat analýzu dotačních příležitostí. Zvláště pokud jste časově velmi vytížen/a, může vám tato služba ušetřit hodiny vašeho času a zajistit, aby vám neutekla žádná zásadní příležitost.

Pokud víte o nějaké další vhodné alternativě, jak se dobře připravit na čerpání evropských dotací, budu rád, pokud ji zmíníte v komentáři pod článkem.

4651 zobrazení celkem 1 zobrazení dnes

4 Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *