Kdo je Vít Skála?

PhDr. Ing. Vít Skála, Ph.D.

Vít Skála

 

Prakticky celý život se zajímám o dění kolem sebe.

Také máte pocit, že věci okolo by se měly dít jinak, lépe?

Já ano. Je pravda, že se u mě střídají období optimismu a frustrace, když postupně zažívám jak idealismus naráží na tvrdé hrany reality. 🙁 Nicméně neustávám a hledám stále nové možnosti, jak mohu ke zlepšení světa přispět. 😉 Třeba jen nějakým drobným malým kamínkem do mozaiky.

Historie

Například snažil jsem se zavést progresivní práci z domova ve státní organizaci (v roce 1995!, kdy rozhodně práce z domova nebyla tak populární jako nyní), čtyři roky jsem jako člen zastupitelstva usiloval o ekonomický rozvoj menší obce, rok jsem se jako předseda odborné sekce významné asociace v oblasti ICT snažil o posilování e-commerce prostředí v ČR (v letech 2002 a 2003, kdy začínal boom internetových obchodů, které nyní většina z nás běžně využívá), v rámci činnosti politického think-tanku jsem okusil kontakt s vysokou politikou.

Dobrá zkušenost byla také rozvoj vlastní firmy nebo vybudování oddělení EU fondů ve středně velké konzultační společnosti. A asi nejlepší, co jsem kdy dělal, je zajišťování chodu větší neziskové profesní organizace, čemuž se věnuji od roku 2012.

(Pokud vás zajímá má profesní stránka podrobněji, můžete shlédnout můj životopis na Linkedin.)

Strategické plánování

Postupně jsem se ve svých snahách o optimalizaci systému dostal ke strategickému plánování. Pomáhal jsem různým organizacím (zejména MAS) s tvorbou strategických plánů. Po nějaké době jsem došel k názoru, že hlubší teoretický základ mi pomůže poskytovat ještě kvalitnější služby. Tak jsem vystudoval ještě jednu vysokou školu se zaměřením na veřejnou a sociální politiku (2007–2013). To mi pomohlo uvidět trochu hlubší a širší rozměr věcí, kterými jsem se zabýval.

A jako vedlejší produkt mých 23 let strávených ve škole 😉 se pokouším v rámci projektu „School Can Be Fun“ pomáhat mladým lidem prožít školní léta v menším stresu a s větším uspokojením.

Byť ideály jsou dobrá věc a snad jsem úplně všechny ještě neztratil, nemůžeme popřít fakt, že současným světem hýbou peníze. Ten, kdo je ovládá, určuje směr. „Můžeme se nám to nelíbit, můžeme s tím nesouhlasit, to je ale tak všechno, co s tím můžeme dělat“, jak říká klasik.

Evropskými dotacemi jsem se začal aktivně zabývat v roce 2002 a aktivně jsem sledoval jak se postupně vyvíjí prostředí v ČR. Nadšené prošlapávání cestiček v předvstupním období (před rokem 2004), první seznámení se strategickým plánováním a závaznými pravidly v prvním zkráceném programovém období (2004 –2006), postupně vznikající džungle „zlatokopů“ v prvním plném programovém období (2007–2013) a měl jsem možnost velmi blízka sledovat i přípravy a rozjezd aktuálního programového období (2014–2020) – boj zdravého rozumu a praxe s byrokratickým myšlením.

Vít Skála - efektivní přerozdělování peněz

Dotace z EU

Jelikož je pro Českou republiku v tomto období určeno opět přes 650 mld. Kč, což je suma, kterou by bylo škoda promrhat, rozhodl jsem se založit tento blog a ze svého pohledu aktuální dění v této oblasti komentovat.

Čemu tím pomohu? Doufám, že pomohu těm, kteří mají opravdu dobrý záměr k využití dotací na jeho financování. A to bez nadměrných stresů a bezesných nocí. A také k tomu, aby se uváděly na světlo nešvary, které tuto problematiku v minulosti provázely a bylo by naivní si myslet, že v tomto období již zcela vymizí. Některé mé příspěvky možná nebudou úplně „politicky korektní“, ale určitě budou ve slušné a věcné rovině.

Když jsem byl v pozici zpracovatele nebo realizátora projektu, bylo obtížné na některé věci poukazovat. A takové pokusy nikdy neskončily vítězstvím. Viz např. článek „Perličky z komunikace s řídícími orgány…“. Nyní jsem se ale posunul trochu bokem a mám tak volnější ruce. Určitě tímto blogem systém nezměním, ale snad alespoň některým konkrétním jedincům trochu přispěji k lepšímu spaní a někteří se třeba zamyslí, zda by neměli svou práci dělat trochu jinak…

Služby a živobití

Jako ostatní i já musím platit své účty. (Tedy až na stát a některé politické strany.) Proto přes tento blog nabízím i některé placené služby. Jejich využitím mi pomůžete přinášet stále nové informace, ale hlavně pomůžete především sobě! Nabízené služby mají obrovskou přidanou hodnotu, jinými slovy „za málo peněz hodně muziky“. Vždy jsem se o tento přístup snažil. I když to nevede k rychlému zbohatnutí, věřím, že v dlouhodobém pohledu je to správná strategie. Dlouholetá přátelství, v které přerostly původně obchodní vztahy s většinou mých bývalých i současných zákazníků, mě ve správnosti takového přístupu utvrzují.

Prosba

Budu rád, když mne budete kontaktovat se zajímavým tipem, podnětem, o čem by bylo dobré napsat. Nebo když se podělíte o pozitivní zkušenost jak se vám podařilo na úřednického šimla vyzrát a co dobrého se vám i přes všechny byrokratické překážky podařilo zrealizovat! Pozitivní příklady nám v současné době žalostně chybí.

Své podněty pište níže jako komentář nebo mi můžete napsat na e-mail (blog (at) policy (dot) eu).

7139 zobrazení celkem 1 zobrazení dnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *