Strukturální fondy a regionální politika EU
Jelikož zastávám názor, že detailu lépe porozumíme, pokud máme alespoň hrubou představu o celku, přináším zde článek velmi stručně představující regionální politiku EU. Ta je v programovém období 2014–2020 naplňována prostřednictvím strukturálních a investičních fondů.
Z čeho vychází regionální politika EU?
Základní strategický dokument, od kterého se vše odvíjí, je strategie Evropa 2020. Ta definuje následující hlavní cíle, kterých má být do roku 2020 v EU dosaženo:
- zaměstnáno 75 % lidí ve věku 20–64 let,
- investovat 3 % HDP EU do výzkumu a vývoje,
- snížení emisí skleníkových plynů v EU o 20 % oproti úrovni z roku 1990,
- získávání 20 % energie z obnovitelných zdrojů,
- 20% nárůst úspory energie,
- snížit počet studentů, kteří nedokončí vzdělání, o 10 %,
- minimálně o 20 milionů méně lidí zasažených nebo ohrožených chudobou a sociálním vyloučením.
Znalost těchto cílů vám okamžitě pomůže pochopit, jaké aktivity jsou podporovány z jednotlivých národních programů.
Na dosažení těchto cílů byla vyčleněna cca třetina ze sedmiletého rozpočtu EU, konkrétně 351,8 mld. EUR. Tyto peníze protékají právě přes strukturální fondy, které jsou známé i z minulých programových období: Evropský fond pro regionální rozvoj (EFRR), Evropský sociální fond (ESF) a Fond soudržnosti (FS). Zemědělská a rybářská politika byla v minulých obdobích financována odděleně, ovšem v rámci zefektivnění řízení regionální politiky EU byly v tomto období tyto fondy Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) a Evropský námořní a rybářský fond (ENRF) zahrnuty pod hlavičku evropských strukturální a investičních fondů.
Na úrovni Evropské komise má regionální politiku na starosti DG Regio, se kterým však tuzemští koncoví příjemci prakticky nepřijdou do styku. Snad jen v případě stížnosti na tuzemské řídící orgány, když už ani odvolání k MMR nepomůže.
Evropské strukturální a investiční fondy a národní operační programy
Jaký mají vztah evropské strukturální a investiční fondy k tuzemským operačním programům?
Z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) jsou v ČR prostředky rozdělování prostřednictvím OP Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), OP Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), OP Životní prostředí (OP ŽP), OP Doprava (OP D), Integrovaný regionální operační program (IROP) a OP Praha – pól růstu ČR (OP PPR).
Když si uvědomíme, že EFRR je investičním fondem, jehož cílem je posílení ekonomické a sociální soudržnosti v EU, a to vyrovnáváním rozdílů mezi jejími regiony, opět nám bude pochopitelnější, jaké druhy aktivit jsou z OP využívajících tohoto fondu podporovány. Jedná se o projekty do infrastruktury v dané tematické oblasti. Prioritami jsou:
- inovace a výzkum,
- digitální agenda,
- podpora malým a středním podnikům (MSP),
- nízkouhlíkové hospodářství.
Z Evropského sociálního fondu (ESF) využívá prostředky OP Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), OP Zaměstnanost (OP Z) a OP Praha – půl růstu ČR (OP PPR).
ESF je hlavním nástrojem EU na podporu pracovních míst, na pomoc lidem získat lepší zaměstnání a zajištění spravedlivějších pracovních příležitostí pro všechny občany EU. To opět jasně naznačuje, na jaké projekty budou prostředky z programů využívajících ESF směrovány. Prioritami jsou:
- adaptibilita pracovníků,
- zlepšování přístupu k zaměstnanosti (zejména pomoc mladým lidem v přechodu ze školy do zaměstnání, posílení pracovních vyhlídek osob s nízkou kvalifikací),
- odborné vzdělávání a celoživotní učení,
- pomoc lidem ze znevýhodněných skupin při získávání práce.
Z Fondu soudržnosti (FS) přerozděluje prostředky OP Životní prostředí (OP ŽP), OP Doprava (OP D) a OP Technická pomoc (OP TP).
Cílem FS je eliminovat hospodářskou a sociální nerovnost a podporovat udržitelný rozvoj v členských státech EU, jejichž hrubý národní důchod (HND) na obyvatele je nižší než 90 % průměru EU. V tomto období toto kritérium Česká republika splňuje.
Jedná se o podporu na transevropské dopravní sítě, které pomáhají k propojení Evropy a o podporu projektů v oblasti energetiky a dopravy, které jasně prospívají životnímu prostředí (úspory energie, využívání obnovitelných zdrojů apod.
Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (EZFRV) využívá Program rozvoje venkova (PRV).
EZFRV je určen na podporu venkova a jeho strategické cíle jsou:
- zvyšovat konkurenceschopnost zemědělství,
- zajišťovat udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a opatření v oblasti klimatu a
- dosáhnout vyváženého územního rozvoje venkovských hospodářství a komunit, včetně vytváření a zachování pracovních míst.
To nám opět naznačuje, k čemu musí podané projekty směrovat, aby měly maximální šanci na schválení.
Z Evropského námořního a rybářského fondu (ENRF) jsou v ČR rozdělovány prostředky prostřednictvím OP Rybářství (OP R).
I když Česká republika nemá moře, může čerpat prostředky také z tohoto fondu a i v minulosti čerpala. Jedná se zejména o projekty na pomoc rybářům při přechodu na udržitelný rybolov.
Závěr
Věřím, že vám tento článek trochu pomohl zorientovat se v problematice evropských strukturálních a investičních fondů a máte alespoň hrubou představu, jak národní tuzemské programy zapadají do celkové regionální politiky EU. Projekty, ze kterých jasně vyplývá, že přispívají k naplnění výše uvedených evropských strategických cílů jsou ty, které mají největší šanci na schválení!
Pokud by vás některý z fondů zajímal podrobněji, využijte hypertextových linků v článku, kde odkazuji přímo na odpovídající zdrojové stránky Evropské komise a Ministerstva pro místní rozvoj s podrobnějšími informacemi. Pokud uvažujete o čerpání dotací z těchto fondů, přečtěte si jak dále postupovat.
Zajímá-li vás regionální politika EU detailněji, podívejte se na stručnou analýzu Teritoální agendy EU 2020.
Uvítám vaše podněty, doplnění, názory a připomínky! Nebojte se rozproudit diskusi dole pod článkem.
[…] k závěru, že byste chtěli na svůj záměr využít některou z dotačních příležitostí ESIF, začnete nejspíše pátrat po tom co udělat a jak postupovat, abyste napsali žádost o dotaci […]
[…] priority strategie Evropa 2020 jsem představil v jednom z dřívějších článků, proto je zde už neopakuji a začnu rovnou u Teritoriální agendy Evropské unie 2020. Ta logicky […]