Konference Evropské strukturální a investiční fondy 2014–2020
16. února se v Praze v Zastupitelském sále Magistrátu hlavního města Prahy uskutečnil již 5. ročník odborné konference o čerpání dotací z evropských fondů. Akci pořádala společnost B.I.D. services, s.r.o. Program byl dobře poskládán a organizátorům se podařilo zajistit i velmi kvalitní řečníky s bohatými zkušenostmi se strukturálními fondy EU.
V úvodu vystoupila Mgr. Kateřina Neveselá, ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj ČR, kterou jsem měl možnost poznat již dříve jako člen (zastupující ČSVTS) oponentní skupiny zástupců žadatelů a příjemců, která při MMR již přes dva roky funguje. Paní ředitelka srozumitelně představila aktuální stav implementace a vysvětlila, proč některé oblasti nejsou v tomto období podporované. Nejvíce lidí asi překvapuje absence podpory cestovního ruchu, která byla v minulém období tak preferována. Tuzemské orgány se trefovaly do 11 tematických cílů EK a holt vše se tam nevešlo.
Na první pohled je také zajímavé číslo 187 vyhlášených výzev k 1. 2. 2016, ve kterých je k dispozici 245,5 mld. Kč z evropských fondů. A jistě zaujme též údaj o více než 11 tisících podaných žádostech o podporu a dokonce již 77 vydaných právních aktů na 15,4 mld. Kč. Není ale třeba podléhat panice, že by za chvíli peníze došly. Naše instituce umějí velmi obratně prezentovat čísla a ve skutečnosti se vše velmi pomalu rozbíhá. Nicméně, kdo si chce evropské peníze „vyzkoušet“ (líbí se mi tento obrat, se kterým jsem se setkal u jedné žadatelky o dotaci), nemá cenu již na nic čekat a měl by se začít aktivně zajímat o to, z jakého programu a za jakých podmínek je možné na jeho záměr dotace čerpat.
Díky průřezovému pojetí konference se účastníci dále dozvěděli o staronových integrovaných nástrojích a podrobněji byl představen IROP, který je jedním z 10 národních tematických programů. V dalším bloku byly praktické příspěvky o systému kontrol, jak kvalitně připravit žádost o podporu a co následuje po schválení podpory.
Z odpoledních příspěvků asi nejvíce zaujal pan starosta města Štíty, který velmi vtipně vysvětlil proč jejich obec o dotace pod jeho vedením usilovat nebude. Je smutné, že má prakticky ve všem pravdu. S obdobnými názory jsem se v minulých letech setkával u naprosté většiny žadatelů (na různých školeních a seminářích, které jsem vedl, jsem jich potkal desítky). Kdo si jednou využití dotací vyzkoušel, už po druhé to martyrium absolvovat nechce. Jsou ale města, která si takový „luxus“ dotace nečerpat dovolit nemohou, a tak se asi není třeba obávat, že by alokace 650 mld. Kč nebyla vyčerpána. Je ale velká škoda, že naše implementační struktura práci příjemcům dotací tak komplikuje, až má někdy člověk pocit, že záměrně. Jelikož vím, že ti lidé, kteří sedí na nejnižších místech se většinou snaží a pracují o sto šest, problém bude asi v systému řízení naší státní správy a v takovém tom „duchu byrokracie“, který je u nás velmi silně zabydlen.
V posledním bloku pak nechybělo téma veřejných zakázek a veřejné podpory. Takže skutečně komplexní průřez problematikou. Kdo na akci nebyl, může si případně u pořadatelů alespoň objednat sborník. Kdo chce nasát atmosféru z akce z fotografií, může zde.
Konference potvrdila, že v únoru 2016 se programové období 2014+ v České republice již skutečně naplno rozběhlo. Pokud uvažujete o využití těchto prostředků, přečtěte si jak postupovat.
—
Na úvodní fotce v záhlaví článku je Mgr. Kateřina Neveselá, ředitelka Odboru řízení a koordinace fondů EU Ministerstva pro místní rozvoj ČR.