Dotační programy z EU a jak na ně?

Asi každý z nás minimálně jednou denně slyší něco o možnostech čerpání finančních prostředků z Evropské unie (dále jen „EU“). Dotační programy zajišťují podporu zajímavých projektů jednotlivců i skupin v aktuálních oblastech. V rámci České republiky k tomuto má nejblíže Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky (dále jen „MMR ČR“) jako národní orgán pro koordinaci.

MMR ČR zřídilo pro poskytování těchto dotací své webové stránky. Pojďme se tedy na ně společně podívat, a to zejména okem laika – myšleno, že chci zjistit informace k dotacím a nevím o tom zcela nic. Webové stránky dotaceeu.cz se snaží pomoci lidem jako jsme my k tomu, abychom našli ty správné dotační programy pro nás, a jak o případné dotace požádat.

Dotační programy a první dojem z webu „Dotace EU“

Po zadání webové adresy do prohlížeče na mě koukne titulní stránka. Ano, co se týče barevnosti jednoduchá a zajímavá. Bohužel z mého pohledu moc informací najednou. Chvilku mi trvalo, než jsem se dokázala alespoň trochu zorientovat. Uklidňuji se tím a chápu, že téma dotací EU je velmi náročné a rozhodně nepatří mezi lehké úkoly. Ale! Nevím, zda právě tento první dojem neodradí mnoho případných žadatelů. Převážně se jedná o obyčejné lidi, a někteří z nich chtějí požádat zcela poprvé.

Pěkně působí rozdělení záložek v hlavní části úvodní stránky webu – o čerpání; fondech EU v ČR; získání dotace. Případný žadatel tak má vše „pod jednou střechou“. I tak si myslím, že informace zde schované jsou až moc obsáhlé. Možná by postačil praktický návod – něco jako kuchařka.

Zajímavé jsou informace o čerpání dotací v období 2007 až 2013. Jaké byly vynaloženy prostředky a kolik tím bylo podpořeno projektů. To samé se týká výzvy 2014 – 2020. Určitě je super aktuálnost dat ohledně počtu, alokace, registrovaných žádostí a jejich finančního objemu, a také již schválené projekty a jejich finanční obnosy.

I kalendář výzev, ve kterém jsou barevně označeny jednotlivé události, týkající se žádostí o dotace, má zde své místo. Návštěvník webu tak má vše pěkně a přehledně před sebou.

Šlo by to udělat přehledněji?

Dotační programy a samotné informace o možnosti jejich čerpání jsou určitě dobré, možná je trochu matoucí nepřehlednost v jejich poskytnutí, které není moc přehledné. A to zejména v konkrétních oblastech, kdy není rozděleno např. sociální, doprava, zemědělství apod. Člověk se musí tak nějak proklikat vším, aby se dostal skutečně k tomu, co právě potřebuje.

Pozitivně na mě působí velkými písmeny označená bezplatná infolinka a chat. K tomu mám již ale malou výhradu. Je skvělé, že funguje v pracovní dny, ale dle mého názoru je hodně pracujících lidí, kteří se k brouzdání a zjišťování informací na internetu dostanou možná jen ve dnech volna. A to proto, že v práci či zaměstnání na to nemají čas. Asi by bylo vhodnější vyhradit alespoň dvě hodiny denně v době volna pro takové zájemce.

Co se týče aktualit a archívu zpráv, nemusela bych jej vidět hned na první stránce. Přišla jsem si pro návod, jak požádat o dotaci, zjistit si s tím související informace a teprve pak mě případně bude zajímat, co, kde, kdy, jak a proč někdo řekl nebo se stalo.

Shrnu-li to všechno, web celkem obstojný, plný zajímavých informací. Bohužel na mě působí „honosněji“ než aby pomohl obyčejnému člověku najít to svoje. Zřejmě díky jeho nepřehlednosti. První co bych očekávala je, že uvidím recept, jak si uvařit co nejlepší a nejvhodnější dotaci.

A jaký je váš dojem z tohoto hlavního informačního zdroje o ESIF v ČR? Podělte se s námi o své postřehy níže v komentářích.

4402 zobrazení celkem 1 zobrazení dnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *