Jak státy Evropské unie bojují s koronavirem?

Koronavirus je v současné době téma číslo 1 na celém světě. Okamžité akce v rámci prevence proti této nemoci podnikly i všechny členské státy Evropské unie. Jak k tomuto fenoménu přistupují vybrané státy a liší se jejich řešení situace v porovnání s Českou republikou?

Možná je trošku paradox, že ačkoliv je Evropská unie garantem bezpečnosti členských států a zároveň nese plnou odpovědnost za otevřené hranice (což významně usnadňuje přenos viru), tak veškeré dosavadní bezpečnostně-zdravotní opatření proti této hrozbě je prováděno pouze na úrovni suverénních států, a proto se stát od státu liší.

Itálie

Bepe Severgnini z New York Times se domnívá, že Itálie nejprve trošku podcenila situaci, když koncem ledna, to už pandemie koronaviru dávno naplno propukla v Číně, nepozastavila lety do/z Číny a nijak nepracovala s lidmi, kteří se z této země vrátili. Tehdy se dalo snadno zjistit, kdo všechno přiletěl z Číny a cílené zdravotní kontroly by mohly zabránit rozšíření viru dál. Konkrétně na sever Itálie, kde se poprvé vyskytl koronavirus na území EU. Doposud zde bylo 1694 lidí pozitivně testovaných na nový virus. A více než polovina z nich žije v Lombardii. Kolem 270 osob pak bydlí ve Venetu a Emilii-Romagni. Ihned po zjištění prvního nakaženého se italská vláda v Římě, společně s příslušnými orgány v Lombardii, Venetu a Emilii-Romagni, rozhodla zavést opatření, která měla zabránit šíření epidemie koronaviru dál. Zavřely se školy, a ještě minimálně jeden týden budou zavřené.

To samé obchody, kina, divadla, kostely a muzea. Dokonce i fotbalové zápasy byly na severu Itálie zrušeny a mnohé další zápasy Série A se odehrály bez diváků. A slavný Design Week, na který se každý rok do Milána sjíždějí návštěvníci z celého světa, byl odložen z dubna na červen. Deset oblastí v okolí Codogna, patnáctitisícového města ležícího na jihovýchod od Milána, je ve stavu kompletní izolace. Nikdo nesmí dovnitř ani ven. Populistický politik Matteo Salvini už dokonce navrhnul zformování speciálního vládního kabinetu pro národní krizi, ale byl odmítnut. Kromě výše zmíněných opatření se také každý, kdo přišel do přímého kontaktu s koronavirem pozitivně testovanou osobou, musí podrobit 14denní karanténě.

Více informací na: https://www.nytimes.com/2020/03/02/opinion/italy-europe-coronavirus-.html

Německo

Lothar Wieler, prezident organizace Robert Koch Institute, která má velký vliv na tvorbu preventivní strategie proti koronaviru, razí jednoduchou metodu: izolovat všechny infekční pacienty a snažit se identifikovat každého, s kým přišli do kontaktu. Podle tohoto vědce by uzavření velkých měst (jako tomu je například v Číně) ničemu nepomohlo, ale podle dalšího průběhu je možné zakázat vstup do nemocí postižených oblastí nebo dočasného zákazu opuštění těchto lokalit. V národním měřítku však zatím neproběhla žádná razantní opatření a dosud se vše nechává v kompetenci jednotlivých spolkových republik, takže někde se školy a školky zavřely, ale jinde nikoliv. Spolkové země ale také například mají možnost náhodně kontrolovat lidi v prostředcích veřejné hromadné dopravy.

Více informací na: https://www.dw.com/en/coronavirus-how-germany-is-preparing-for-a-possible-pandemic/a-52557646

Francie

Země galského kohouta na to šla od lesa. Francouzský ministr zahraničí Olivier Véran doporučil lidem, aby až do odvolání změnili styl zdravení, vítání a seznamování se s ostatními a odpustili si tradiční polibek na obě strany líček. Vláda prezidenta Macrona také zakázala veškeré indoorové akce pro více než 5 tisíc návštěvníků, což se týká zejména halových sportů a koncertů. Fotbalové zápasy, které navštěvuje násobně víc lidí, však odloženy nejsou. Prvního března se dokonce uzavřel slavný Louvre.

Více informací na: https://edition.cnn.com/2020/03/01/europe/france-coronavirus-louvre-closed/index.html

Více informací na: https://www.businessinsider.com/coronavirus-france-tells-citizens-stop-kissing-each-other-cheek-bise-2020-3

Rakousko

Naši jižní sousedé budou nově kontrolovat a testovat na hranicích každého, kdo bude podezřelý na nakažení koronavirem. Dle kancléře Sebastiana Kurze nepůjde o znovuzavedení kontrol, jako tomu bylo před Schenghenskou dohodou, ale podobná opatření se učiní pouze v případě důvodného podezření. Například tuto sobotu byl na 4 hodiny zastaven vlak z Benátek do Mnichova, aby dva podezření pasažéři absolvovali test. A teprve poté, co vyšly testy negativně, se vlak mohl opět rozjet.

Více informací na: https://www.theguardian.com/world/2020/feb/24/austria-looks-at-italy-border-controls-in-bid-to-contain-coronavirus

Mimořádná opatření přijalo i vídeňské letiště Schwechat. Každý, kdo letí z Pekingu do rakouské metropole, je ještě před nástupem do letadla důkladně zkontrolován a zároveň musí prokázat, jestli byl během svého pobytu v Číně někde v okolí města Wu-han, kde tato krize vznikla.

ČR

A jak k tomu přistupujeme u nás? První reakcí bylo zastavení přímých letů z Prahy do Pekingu a zavedení 14denní karantény pro každého navrátilce z Číny. Následovalo přerušení přímých letů z Jižní Koreje a Milána, Bergama, Boloně, Benátek a Trevisa. Premiér Babiš také po jednání Bezpečnostní rady státu doporučil omezit návštěvy léčeben dlouhodobě nemocných, domovů důchodců, ústavů sociálních služeb a Alzheimer center. Některé školy a školky v krajích, kde se potvrdily případy nakažení koronavirem, pak doporučily rodičům, kteří byli o jarních prázdninách s dětmi v severní Itálii, aby své ratolesti nechali doma a minimalizovali jejich kontakt s ostatními lidmi. Promeškané hodiny žákům omluví.

Více informací na: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-jednani-bezpecnostni-rady-statu-zakaz-letu-italie-hromadne-akce.A200301_225257_domaci_kop

Více informací na: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/koronavirus-deti-skola-ustecko-decinsko-jarni-prazdniny-navrat.A200302_074314_domaci_blj

5328 zobrazení celkem 6 zobrazení dnes

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *